Держава посилює контроль за дотриманням автоперевізниками вимог транспортного законодавства
В Україні завершився Тиждень безпеки дорожнього руху. В рамках Всеукраїнської акції Міністерством інфраструктури було проведено круглий стіл «Безпека дорожнього руху на комерційному автомобільному транспорті», в якому взяли участь міжнародні експерти з Литви, Польщі, Німеччини, Ізраїлю, представники державних та приватних перевізників, громадські активісти.
Учасниками заходу було розглянуто міжнародний досвід та визначено основні напрямки удосконалення вітчизняної системи з безпеки автомобільних перевезень, а саме:
- досвід Литовської Республіки та Республіки Польща стосовно підготовки професійних водіїв та менеджерів із перевезень на автомобільному транспорті та здійснення їх сертифікації на предмет професійної компетентності;
- впровадження в Україні системи підтвердження професійної компетентності керівників, менеджерів із перевезень та водіїв комерційного автомобільного транспорту;
- початкова кваліфікація професійних водіїв в Україні;
- технічне розслідування дорожньо-транспортних пригод на комерційному автомобільному транспорті (поняття, передумови виникнення та основні положення);
- удосконалення системи забезпечення безпеки автомобільних перевезень;
- медичний контроль водіїв транспортних засобів – складова забезпечення безпеки дорожнього руху, охорона здоров’я водія, пасажирів та інших учасників дорожнього руху;
- актуальність питання домедичної допомоги в підготовці водіїв транспортних засобів.
Зазначимо, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) презентувала програму «Удосконалення системи забезпечення безпеки автомобільних перевезень», окреслив основні завдання новоствореного відомства до 2020 року, а саме:
- державний контроль за дотриманням автоперевізниками вимог транспортного законодавства;
- ліцензування господарської діяльності з надання послуг із перевезення пасажирів, небезпечних вантажів;
- ведення обліку катастроф, аварій, ДТП та подій;
- розробка профілактичних заходів щодо запобігання їх виникненню та контроль за їхнім виконанням;
- проведення технічного розслідування та аналізу причин ДТП, катастроф, аварій та подій на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Додамо, що за даними Управління безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України, за чотири місяці поточного року в Україні сталося понад 44 тис. дорожньо-транспортних пригод, з яких більше 7 тис. – з потерпілими. За цей період у ДТП загинули 879 осіб (і понад 9 тис. громадян отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості).
Загалом, на дорогах України кожні півгодини стається ДТП. В середньому за добу в автопригодах держава втрачає 7 громадян, і близько 70 учасників дорожнього руху дістають тілесних ушкоджень.
Фахівці називають основні причини скоєння ДТП:
- неврахування дорожньої обстановки;
- недотримання безпечної швидкості руху;
- неуважність за кермом та недотримання режиму праці та відпочинку водіїв.
Існують й супутні причини дорожньо-транспортних пригод, серед яких: невідповідність технічного стану транспортних засобів, використання при перевезенні пасажирів переобладнаних транспортних засобів та незадовільний стан дорожньої інфраструктури.
За словами учасників круглого столу, міжнародний досвід – це складова майбутнього законодавства України, що має відповідати європейським стандартам і нормам. Отже, першочерговими заходами зобов’язання України по імплементації законодавства ЄС є:
- запровадження європейських принципів отримання допуску до ринку перевезень;
- запровадження системи підготовки (перепідготовки) водіїв комерційного транспорту з отриманням сертифікату професійної компетентності (СПК);
- запровадження придорожнього контролю;
- запроваджування обмежувачів швидкості на автобусах та вантажних автомобілях та інших вимог;
- запровадження системи управління безпекою дорожнього руху.
Додамо, що Укртрансбезпекою розроблено програму з підтримки Міністерства інфраструктури України з питань підвищення безпеки комерційних автоперевезень, яка передбачає:
- Положення про Систему управління безпекою руху на автомобільному транспорті.
- Порядок обліку дорожньо-транспортних пригод на ліцензованому автомобільному транспорті.
- Проект змін до Порядку технічного розслідування ДТП за участю комерційного автомобільного транспорту тощо.
Як повідомлялось раніше, цього року Всеукраїнська акція «Тиждень безпеки дорожнього руху» тривала в Україні з 16 по 22 травня. У рамках акції Службою автомобільних доріг у Донецькій області розроблено та виконано План заходів щодо покращення безпеки дорожнього руху та підвищення відповідальності користувачів доріг задля зниження рівня аварійності на автошляхах загального користування Донеччини.
Прес-служба САД у Донецькій області